ﻧﺒﺎﻳﺪ ﻫﺮﺍﺳﻰ ﺍﺯ ﺻﺎﺩﺭﺍﺕ ﺩﺍﺷﺖ، ﻓﻮﻻﺩ ﻛﺸﻮﺭ ﺑﺎﻳﺪ ﺑﻪ ﺳﻤﺖ ﻛﻴﻔﻰ ﺗﺮ ﺷﺪﻥ ﭘﻴﺶ ﺑﺮﻭﺩ
تیر ۲, ۱۳۹۸
اشتغال و حیات صنعت سرب و روی کشور منوط به صادرات است
تیر ۳, ۱۳۹۸

شرکت “آریان‌فولاد” قادر است با تولید نبشی‌های سایز ۱۳ تا ۲۰میلی‌متر نیاز صنایع برق، مخابرات، نفت و… را در تولید دکل‌های مورد نیاز کشور مرتفع سازد. به گزارش خبرنگار ما مهندس بهمن قاسمی، مدیرعامل شرکت آریان‌فولاد با اعلام این خبر گفت: با تولید محصولات یاد شده، عملاً کشور از واردات نبشی‌های مورد نیاز ساخت دکل در صنایع استراتژیک همچون برق، مخابرات و نفت بی‌نیاز خواهد شد. وی ظرفیت تولید نبشی‌های سایز ۱۳ تا ۲۰ را معادل ۳۰۰هزارتن در سال عنوان کرد و افزود: این شرکت قادر است به میزان مورد نیاز صنایع فوق، نبشی تولید و عرضه کند. مدیرعامل شرکت آریان‌فولاد کیفیت محصولات تولیدشده را بسیاربالا عنوان کرد و گفت: همه محصولات تولیدی این مجموعه براساس استانداردهای ایزو ۱۰۰۱، ۹۰۰۱ و OHSAS 18001 می‌باشد. به گفته قاسمی، شرکت آریان‌فولاد در حال حاضر دارای چهارخط نورد، شامل خط تولید مقاطع سنگین به ظرفیت ۳۰۰هزار تن، خط مقاطع ۲ به ظرفیت ۲۰۰هزار تن، خط تولید میلگرد ۳و۴ هریک به ظرفیت ۵۰۰هزار تن داراست. ضمن آنکه یک خط میلگرد ۵۰۰هزارتنی دیگر نیز در حال نصب است که تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد. گفتنی است، این شرکت دارای یک کوره ذوب‌القایی ۲۰تنی است و دیگری هم در حال نصب است. هم‌چنین کوره الکتریکی ۲۰تنی ذوب آلیاژی شرکت نیز که مدتی متوقف شده بود، در آستانه راه‌اندازی است. 

ضرورت برخورد جدی با متخلفان و لزوم جلوگیری از دورزدن قانون وی در ادامه به وجود برخی مشکلات پیش‌روی این صنعت اشاره کرد و گفت: متأسفانه در سال‌های اخیر واردات دومیلیون تن ورق به صورت قاچاق، سکوت و عدم پیگیری جدی سازمان‌ها، سندیکاها و انجمن‌های مسؤول، دور‌ زدن قانون به طرق مختلف توسط برخی و ضرورت برخورد جدی با متخلفان و فریبکاران و لزوم جلوگیری از مداخله دولت در مکانیزم قیمت‌گذاری و هم‌چنین تأکید بر جدیت در ممانعت از لابی‌گری‌های رانت‌خواران را از جمله مهم‌ترین موضوعات برشمرد و افزود: امروز بازار به یک سیستم و آن هم عدم مداخله دولت و حاکم‌شدن مکانیزم عرضه و تقاضا در تعیین قیمت‌ها که بدون‌شک براساس آن فروشنده بیلت و فولاد می‌توانند محصولات خود را برپایه قیمت‌های جهانی عرضه و به فروش برسانند، نیاز دارد. قاسمی پیشنهاد کرد که کشور ما برای رهایی از فساد نیاز به الگو قراردادن اقتصاد کشوری مانند ترکیه دارد که طی آن همه قیمت‌ها آزاد و مبلغ دستمزدها نیز بر اساس یک ارز قوی مدیریت ‌شود. 

لزوم حذف کامل یارانه‌ها و جلوگیری از افزایش نقدینگی مدیرعامل شرکت آریان‌فولاد در ادامه راه نجات کشور را حذف کامل یارانه‌ها و جلوگیری از افزایش نقدینگی توسط دولت، کاهش نرخ بهره در حد صفر و ممانعت جدی از دورزدن قانون توسط برخی افراد سودجو که زمینه‌ساز فساد، کلاهبرداری و دزدی و اختلاس می‌شوند، دانست. او نبود آمارهای دقیق از بنگاه‌های تولیدی و عدم باز نشر آن توسط سازمان‌ها و ارگان‌های مسؤول را از دیگر مواردی دانست که با توجه به دسترسی برخی افراد به آنها زمینه فساد در جامعه را مهیا می‌کند. به گفته وی، طبق آمارها تا سال ۹۰ در مجموع حدود ۳۵۰هزار میلیارد تومان نقدینگی در کشور وجود داشته، در حالی‌که اکنون، سالانه همین میزان به این رقم اضافه می‌شود. طبیعی است، ادامه چنین روندی به جز ایجاد تورم، اخذ بهره‌های سنگین بانکی، نابرابری اجتماعی و رانت، عواید دیگری نخواهد داشت. 

به گفته وی، طبق آمارها تا سال ۹۰ در مجموع حدود ۳۵۰هزار میلیارد تومان نقدینگی در کشور وجود داشته، در حالی‌که اکنون، سالانه همین میزان به این رقم اضافه می‌شود. طبیعی است، ادامه چنین روندی به جز ایجاد تورم، اخذ بهره‌های سنگین بانکی، نابرابری اجتماعی و رانت، عواید دیگری نخواهد داشت.
واقعی‌نبودن قیمت‌ها در بورس کالا قاسمی، هم‌چنین با اعلام این‌که قیمت در بورس‌کالا واقعی نیست و ضروری است تا اصلاحات اساسی در این حوزه صورت گیرد، خاطرنشان کرد؛ در حالی در بورس کالا پایه قیمت شمش را ۳۲۰۰تومان اعلام می‌کنند که ماههاست در بازار ۴۰۰۰تومان معامله می‌شود، به هر حال عرضه ۵درصد محصول برای کشف‌قیمت و تعیین قیمت برای ۹۵درصد باقیمانده زیان‌های بسیار زیادی به تولیدکنندگان مقاطع فولادی وارد می‌سازد.

شایان ذکر است، شرکت آریان‌فولاد که در زمینی به مساحت ۴۰۰هزار مترمربع و با ۱۲۰هزار متر سالن سرپوشیده و ۶۵مگاوات برق فعال است، برای ۶۵۰نفر ایجاد اشتغال کرده است.
اولین بازدید دکتر امرایی (مدیرعامل فولاد سنگان) از مجموعه کارخانجات فولاد سنگان در مورخه ۰۲/۰۴/۹۸ دکتر امرایی ( مدیرعامل شرکت صنایع‌معدنی فولاد سنگان) طی بازدیدی از کلیه خطوط تولید و پروژه‌های در حال ساخت این شرکت بازدید به‌عمل آورد.

به گزارش ماهنامه تخصصی پردازش، دکتر امرایی در نخستین روزهای آغاز به کاردر این شرکت ضمن حضور در منطقه سنگان، از نزدیک در جریان ورود کنسانتره به این شرکت قرارگرفت و در ادامه ضمن بازدید از خطوط کراشر (سنگ‌شکن) و گندله‌سازی، با حضور در نقاط مختلف کارخانه و خدا قوت به کارکنان، آرزوی موفقیت روزافزون را برای یکایک این عزیزان از خداوند خواستار شد.